فیلترها
اولویت‌ها
جستجو

نحوه تعیین سایز دوچرخه و انتخاب دوچرخه مناسب

خلاصه مطلب

یکی از معیارهای مهم برای انتخاب و خرید دوچرخه مناسب، سایز دوچرخه است. این امرهمانند انتخاب یک لباس است همانگونه که شما نمیتوانید لباسی با اختلاف 4 سایز از سایز خود بزرگتر و کوچکتر بپوشید، سایز دوچرخه‌تان نیز باید مناسب شما باشد.
دوچرخه مناسب ، نه تنها راحت ترین سواری را به شما ارائه می دهد ، بلکه به شما امکان می دهد بهترین عملکرد را از دوچرخه خود داشته باشید.
بعلاوه عدم سایز مناسب باعث آسیب رساندن به سلامتتان نیز میشود.
به علاوه، اگر می‌خواهید دوچرخه به صورت آنلاین سفارش دهید، بهتر است اطلاعات این مقاله را با دقت مرور کنید تا محصولی که به دست شما می‌رسد دقیقا متناسب با اندازه‌های شما باشد.
در این مقاله نحوه اندازه گیری و انتخاب سایز مناسب دوچرخه را به شما آموزش خواهیم داد.

نحوه تعیین سایز دوچرخه

سایز دوچرخه

دوچرخه ها معمولا با سایز چرخ آنها بررسی مشوند به طور مثال اگر سایز دوچرخه ای 26 یا 28 است منظور اندازه قطر خارجی چرخ های دوچرخه است منظور از قطر خارجی چرخ، قطر رینگ و لاستیک با همدیگر است.
عموما قطر چرخ تعیین‌کننده کاربرد و نوع استفاده از دوچرخه است. به‌طور مثال، دوچرخه‌ شهری و سایکل توریست دارای قطر چرخ ۲۸ اینچ بوده ولی دوچرخه‌ کوهستان مسابقه‌ای ۲۷٫۵ یا ۲۹ اینچ هست. این در حالی است که سایز تنه بر مبنای قد و سایر ویژگی‌های جسمانی دوچرخه‌سوار تعیین می‌شود. به‌طور مثال، دو نفر با قدهای ۱۶۰ و ۱۹۰ سانتی‌متر می‌توانند دوچرخه‌های سایکل توریست با قطر چرخ ۲۸ اینچ انتخاب نماید. اما، با توجه به تفاوت قد میان این افراد، سایز تنه انتخابی این دوچرخه‌های ۲۸ اینچ بایستی متفاوت باشد.

نحوه تعیین سایز دوچرخه

بیشتر بخوانید: اموزش دوچرخه سواری

نمودار اندازه سازنده را بخوانید

اگر در حال خرید دوچرخه جدید هستید ، باید مطمئن شوید که از اندازه مناسب استفاده کرده اید. سازندگان دوچرخه یک دوچرخه در چندین اندازه می سازند. حداقل ممکن است پنج یا شش اندازه وجود داشته باشد ، که معمولاً دارای برچسب سانتی متر یا از کوچک به بزرگ هستند. اما در بعضی موارد ده ها گزینه اندازه وجود دارد یا ممکن است بتوانید یک ساخت کاملاً سفارشی را برای اندازه گیری های خود انتخاب کنید.

نحوه تعیین سایز دوچرخه


اندازه گیری سایز دوچرخه در فروشگاه

اگر دوچرخه را در مقابل خود دارید در وسط لوله بالایی دوچرخه بایستید بین شما دوچرخه باید به اندازه 2 تا 4 سانتی متر فاصله برای دوچرخه های کوهستان و 1 تا 2 سانتی متر فاصله برای دوچرخه های جاده ای باید وجود داشته باشد.
نگران اندازه صندلی دوچرخه نیز نباشید اگر سایز دوچرخه را مناسب انتخاب کنید اندازه صندلی را نیز میتوانید تغییر دهید.

نحوه تعیین سایز دوچرخه

اندازه گیری سایز دوچرخه در خرید آنلاین

اگر به صورت آنلاین خرید میکنید مناسب ترین راه برای به دست آوردن سایز مناسب استفده از جدول زیر است
اگر در محاسبه سایز خود عددی ما بین 2 عدد موجود در جدول زیر رسیدید جای نگرانی است توصیه میشود سایز بزرگتر را انتخاب نمایید.
از نمودار زیر به عنوان راهنما استفاده کنید تا بهترین دوچرخه را برای خود انتخاب کنید.

نحوه تعیین سایز دوچرخه

بعد از انتخاب سایز دوچرخه مناسب، وقت آن رسیده است که از انتخاب درست آن اطمینان حاصل کنید؛ پس روی آن سوار شوید، هنگامی که شما بر روی دوچرخه سوار هستید، اگر پاشنه پایتان را بر روی رکاب در پایین‌ترین حالت آن قرار دهید، پای شما باید صاف باشد، همچنین وقتی دست‌های خود را بر روی فرمان قرار می‌دهید، دست‌ها نیز باید حالت خمیدگی خیلی کمی داشته باشند؛ این، حالت عادی و راحت دوچرخه‌سوار بر روی دوچرخه است و نفاوتی بین دوچرخ معمولی و دوچرخه برقی وجود ندارد؛ در واقع در این حالت؛ بدن نه خیلی فشرده است و نه خیلی کشیده می‌شود

نحوه تعیین سایز دوچرخه

نتیجه گیری

در نهایت، انتخاب سایز دوچرخه نیازمند اندازه‌گیری دقیق المان‌های جسمی شما، نوع استفاده و زاویه‌بندی دوچرخه‌های موجود است. به همین دلیل توصیه می‌کنیم در زمان خرید دوچرخه حتما با افراد متخصص در این حوزه مشورت کنید. در همین راستا، شما می‌توانید در این زمینه با کارشناسان فروش تماس بگیرید در این صورت نگرانی‌های شما برطرف شده و لذت واقعی دوچرخه‌سواری را تجربه خواهید کرد.

نظر
آرشیو وبلاگ